اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ ، اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً
تبلیغات
تبلیغات
 • پدافند غیر عامل در مقابل سیل

  پدیده ها و یا بلایای طبیعی همانند سیل همیشه تاریخ وجود داشته و در هر دوره ای با وقوع آن مشکلاتی برای بشریت به وجود ...

  پدیده ها و یا بلایای طبیعی همانند سیل همیشه تاریخ وجود داشته و در هر دوره ای با وقوع آن مشکلاتی برای بشریت به وجود آورده اند و تقریبا اینگونه می توان گفت که بشر هیچگاه قادر به جلوگیری از وقوع این پدیده ها نبوده است. اگرچه با گذر زمان و پیشرفت علم از میزان خسارات مادی و جانی آن تا حدود زیادی کاسته شده است.

  آشنایی با راه های مقابله با سیل

  باران شدید، ذوب برفها، تغییر بستر رودخانه‌ها و تخریب سدها و آب‌بندها، از جمله عواملی هستند که ممکن است باعث بروز سیل گردند. چنانچه در مناطقی زندگی می‌کنید که در معرض خطر سیل هستند، رعایت موارد زیر را کمک کننده خواهید یافت. در مناطق شمالی کشورمان، در چند سال اخیر، به دلیل تخریب گسترده جنگلها، خطر بروز سالانه سیل افزایش چشمگیری یافته است. ساکنان این مناطق، لازم است به پیش‌بینی های سازمان هواشناسی کشور توجه لازم را مبذول دارند.

  پیش از وقوع سیل

  1) به تعداد کافی آجر و گونی و به مقدار کافی شن و ماسه در اداره داشته باشید.

  2) اسناد، کاغذها ومدارک مهم خود را در کیسه‌های پلاستیکی و در مکانی امن نگهداری کنید.

  3) چنانچه ورودی‌های اداره یا پنجره‌ها در معرض خطر سیل هستند، لبه‌های آنها را با کیسه‌های شن و ماسه بپوشانید .

  نکته مهم:

  رایانه ها،فرشها و اشیایی گرانقیمت را به طبقات بالاتر و یا سطوح مرتفع منتقل نمایید.

  پس از شروع سیل

  در صورت امکان، در منزل یا اداره بمانید: چنانچه در ساختمان قابل اعتمادی زندگی می‌کنید، در آن بمانید، اگر می‌توانید، به طبقات فوقانی بروید، به اندازه کافی غذا، آب، لوازم ضروری همراه داشته باشید. اشیاء گرانبها و اسناد مهم را با خود بردارید. چنانچه وقوع سیل را پیش‌بینی نکرده بودید یا سرعت بالا آمدن آب بسیا ر زیاد است، به گونه‌ای که فرصت جمع‌آوری و حمل اشیاء گرانبها را ندارید، آنها را به سطوح بالاتر منزل مثل طاقچه‌ها منتقل کنید. به یاد داشته باشید که سیل، می‌تواند زیرسازی ساختمانها را تضعیف کند و ساختمانهای تضعیف شده را ویران نماید. همواره از سلامت کامل ساختمان منزل و اداره خود اطمینان حاصل کنید. به سطح آب در محیط اطراف خود توجه داشته باشید تا بتوانید تخمینی از بالا آمدن سطح آب و میزان پیشرفت سیل داشته باشید. تا زمانی که از سلامت منابع آب یا آب لوله کشی اطمینان حاصل نکرده‌اید، از آبی که ذخیره کرده‌اید استفاده نمایید. در صورتی که می‌خواهید منزل یا اداره را ترک نمایید: به میزان کافی آب، مواد خاکی و وسایل ضروری به همراه خود داشته باشید. پوشاک کافی به همراه داشته باشید. گاه ممکن است تا چند روز، مجبور باشید در محیط باز باقی بمانید.

  چگونه کمک بخواهید

  در صورتی که پیش‌بینی می‌کنید سطح آب، بیش از حد بالا بیاید و زندگی شما را به مخاطره بیاندازد، به فکر روشی جهت کمک خواستن باشید.از سطوح بلند مثل طبقات فوقانی، لبه پشت بام و حتی لبه پنجره‌ها استفاده کنید و با تکان دادن پارچه و اشیاء براق و رنگهای مشخص و حتی فریاد زدن کمک بخواهید.چنانچه طوفان شدید وجود دارد یا احتمال تخریب سقف می‌دهید، از رفتن به قسمتهای میانی پشت‌بام خودداری کنید. همچنین اگر سقف پشت بام شما شیبدار است، حتی‌المقدور از رفتن پشت بام اجتناب کنید .

  چنانچه بیرون هستید

  در هنگام عبور از میان آب، بسیار مراقب باشید. تنها ارتفاع ۱۵ سانتی‌متر آب با جریان شدید کافی است تا تعادل شما را بهم بزند. در صورت امکان، از یک تکه چوب جهت تخمین مسیر پیرامون خود و سطح زیر آب استفاده نمایید. از تردد در نزدیک سدها و آب‌بندها پرهیز کنید. تماس خود را با آب باقیمانده از سیل به حداقل برسانید چرا که احتمال آلودگی شدید آن، قابل توجّه است .

  نظرات بسته شده است